De az is lehet, hogy a saját frusztráltsága lélegzik
fel egy kicsit: na lám, ilyen körülmények között már tényleg fölösleges,
sőt őrültség futni. Sokszor azt érzem, hogy ez egy apró önfelmentési
kísérlet. Csakhogy egy futó ez alá ritkán ad lovat, így a megjegyzés után a
másik fél nem feltétlenül érzi magát jobban...
A futók egymásnak ilyenkor inkább tippeket adnak. Két nagy táborra szakadunk: pacsirtákra és baglyokra. Persze mindenki igyekszik elkerülni a legforróbb órákat. Van, aki a hajnalba menekül, van, aki az éjszakába. Én a hajnalra szavazok. Éjjel nekem nem jó, mert túlpörget, és utána nehezebben megy a pihenés.
És persze ott vannak azok is, akik nem válogathatnak. Akkor futnak, amikor a munka, a család és az élet éppen lehetővé teszi. Nekik külön respekt! És persze mindannyiunknak, akik ilyenkor is megtaláljuk a módját és motivációját annak, hogy mozogjunk.
Én most átmenetileg kiestem a sorból, mert megint bölcsességet veszítettem... fog formájában. Remélhetőleg csak néhány nap pihenő következik. Legutóbb négy nap volt, bízom benne, hogy most sem lesz több... Addig fussatok helyettem is!
De csak odafigyeléssel!
Top tippjeim a forró napokra:
Hajnalban vagy késő este fuss. Már 1-2 órával a napfelkelte után is érezhetően melegebb lehet.
A nyári tempó nem ugyanaz, mint a tavaszi vagy őszi. A pulzus hamarabb elszáll, ezért ilyenkor az erőfeszítésre figyelj, ne a kilométeridőre.
Ne csak futás közben vagy után gondolj a folyadékra. A nap folyamán egyenletesen pótold a vizet és a sókat. Persze ezt a melegen kívül is, de ilyenkor tényleg!
Erdő, park, vízpart – akár több fok különbséget is jelenthetnek a tűző aszfalthoz képest.
Én amúgy is szoktam. A hőség meg nem karakterteszt. Ha rosszul esik, rövidíts, iktass be sétát vagy halaszd el az edzést. A következetesség fontosabb, mint egyetlen hősies futás.
6. Húzz sapkát
Ha tudod, vizezd is be!
7. Naptejnaptejnaptej!
Ne legyen kifogás, válassz olyat, amelyiknek az állaga, színe, illata megfelelő neked, és persze magas faktoros legyen, hogy tovább tartson.
8. STOP, ha bármi NEM OKÉ!
De tényleg! Senki nem várja, hogy hős legyél. Sőt, nem is hősiesség, hanem balgaság, ha érzed, hogy valami nagyon nem stimm, de folytatod. Magadnak árthatsz, nem is keveset!
Szóval:
☀️ Fuss hajnalban vagy késő este
🐢 Lassíts, a pulzust figyeld
💧 Kezdd hidratáltan az edzést
🌳 Keresd az árnyékot
🚶 A séta nem kudarc, hanem stratégia
🧢 Legyen rajtad sapka
🧴 Naptej, naptej, naptej!
🏳️ Abbahagyni pedig nem szégyen!
Amúgy, lehet, hogy az idő megszépítette az emlékét, de olyan, mintha az idei téli nagy mínuszokban könnyebb lett volna, mint most. De lehet, hogy mindig csak az nehéz, ami épp van... Gondoljunk arra, hogy ez dupla sportérték, és a megtett kilométer is többet ér ilyen olvasztó melegben, az biztos!
🏁Vigyázz, kész, start! Futás hőségben is, de csak okosan! 🏁


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése